דלקת קרום הלב – גורמים, תסמינים שיקום ומניעה של פריקרדיטיס

דלקת קרום הלב היא מחלה שעלולה לחזור על עצמה, ועלולה להסתבך ולגרום לנזקים חמורים ובלתי הפיכים לרקמת הלב. על כן, חשוב לטפל ולמנוע את הישנות המחלה. הרפואה הסינית מציעה טיפול טבעי ומועיל בשלבי השיקום שלאחר דלקת קרום הלב, שמסייע בשיקום ובמניעת ההישנות של דלקת קרום הלב.

החלמה, שיקום ומניעת הישנות של פריקרדיטיס

דלקת קרום הלב עלולה להיות חריפה ומסוכנת ומצריכה פניה מיידית למיון ואישפוז כאשר מתעורר חשד למחלה. דלקת קרום הלב עשויה לחלוף מעצמה במקרים נדירים, של מחלה קלה. עם זאת, פרקרדיטיס עלול לחזור ולהישנות ולהפוך לבעיה כרונית. כמו כן, דלקת קרום הלב עלולה להסתבך וליצור נזקים חמורים ובלתי הפיכים, כדוגמת הצטלקות והתעבות של קרום הלב. הגמישות של קרום הלב עלולה להיפגע כתוצאה מפרקרדיטיס חוזר או כרוני, דבר שאינו מאפשר פעימה תקינה וחופשית, ויכול להוביל לבעיות נוספות ומסכנות חיים.

דלקת קרום הלב עלולה להיות חריפה ומסוכנת ומצריכה פניה מיידית למיון ואישפוז כאשר מתעורר חשד למחלה

הטיפול בשיקום דלקת קרום הלב נועד למנוע את הישנות התופעה, ולהפחית את הסיכוי לסיבוכים, תלות בתרופות ואפשרות להתלקחות חוזרת של הדלקת. הטיפול בדלקת קרום הלב – פרקרדיטיס – ברפואה סינית הינו טיפול יעיל, שמתבסס על יכולות הדיקור הסיני וצמחי המרפא להפחית מצבי דלקת. הטיפול משלב דיקור סיני, צמחי מרפא והמלצות תזונה ומבוצע תמיד במקביל לטיפול הקונבנציונלי, והוא יעיל בשיקום ובמניעת פריקרדיטיס כרוני:

 • דיקור סיני כחלק מהטיפול במחלות לב

  דיקור סיני – פועל לשיקום קרום הלב, הפחתת הדלקתיות, ניקוז נוזלים ולחות והחזרת הגמישות והפעולה התקינה לקרום הלב.

 • צמחי מרפא למחלות לב

  צמחי מרפא – נועדו להפחתת הדלקתיות בגוף ולשיפור התנועתיות וחיזוק המערכת החיסונית ומערכת הלב והדם. לצמחים פעילות נוגדת דלקת חזקה וכן יכולת המרצת זרימת הדם ושיקום רקמת מעטפת הלב.
  המלצות התזונה – ניתנות בהתאמה אישית, ונועדו לתמוך בתהליך השיקום, חיזוק מערכות הגוף ומניעת הישנות של המחלה.

 • המלצות תזונה

  המלצות התזונה – ניתנות בהתאמה אישית, ונועדו לתמוך בתהליך השיקום, חיזוק מערכות הגוף ומניעת הישנות של המחלה.

שיקום לאחר דלקת קרום הלב מקטין סיכוי להישנות התופעה ואת הסיכוי לסיבוכים

מהם הגורמים לפריקרדיטיס?

קרום הלב (פריקרדיום) הוא מעין שק בן שתי שכבות שעוטף את הלב ומכיל אותו. במצב של דלקת, מתנפח השק  ונאגר נוזל בין שתי השכבות, דבר שיוצר כאב עז ומצב מסכן חיים. דלקת קרום הלב גורמת לכאבים חדים ועזים בחזה. היא מצריכה טיפול תרופתי מיידי ולעתים גם התערבות ניתוחית.

במרבית המקרים מופיעה דלקת קרום הלב בשל וירוס או בשל סיבה לא ברורה (אידיופטי). לעיתים נוצרת המחלה כתוצאה מלחץ חיצוני, כמו לדוגמא – לאחר תקופה ארוכה של שיעול ממושך בעקבות צינון או שפעת. לעתים רחוקות ונדירות יותר היא מופיעה על רקע של מחלות דלקתיות כמו לופוס או דלקת פרקים שגרונית, וכן על רקע שחפת, מחלת כליות, תת פעילות של בלוטת התריס, טראומה לבית החזה או מחלות לב – אוטם שריר הלב או ניתוח לב. דלקת קרום הלב יכולה להופיע בעקבות התקף לב, ניתוח לב או התערבות לבבית אחרת.

 הרפואה הסינית מסייעת בשיקום ובמניעת ההישנות של דלקת קרום הלב

דלקת קרום הלב תסמינים ואבחון

 • הסימפטומים המוכרים והאופייניים של דלקת קרום הלב הם כאבים חדים וחזקים ביותר מאחורי הסטרנום (מפתח הלב ועצם החזה). הכאב החזק מורגש לעתים כדקירה, ועלול להקרין לכיוון הכתף השמאלית, ולהחמיר בעת נשימה עמוקה ומאומצת, שיעול, אכילה ובליעה או במצב שכיבה. תסמינים נוספים יכולים לכלול כאב עמום בבית החזה, חום, שיעול יבש, בצקות ברגליים, תשישות ותחושת חולשה.
 • אבחון של דלקת קרום הלב נעשה באמצעות האזנה ללב – בדרך כלל מופיע צליל של חיכוך או שפשוף בין השכבות של קרום הלב. במקרה של חשד לדלקת קרום הלב מבוצעת בדיקת אקו לב (אולטראסאונד של הלב)  – המאפשרת לראות אם מצוי נוזל בקרום הלב. בנוסף מבוצעים א.ק.ג. וצילום חזה. צילום החזה נועד לבחון את גודל הלב, ובדיקת א.ק.ג. נועדה לסייע באבחון ולשלול התקף לב.

אם לקיתם בדלקת קרום הלב או אובחנתם כסובלים מפרקרדיטיס כרוני, פנו לקליניקה של עמוס זיו לשם התאמת טיפול טבעי יעיל ומיטיב, שיסייע בשיקום ובמניעת פרקרדיטיס חוזר. 

שתפו את העמוד בפייסבוק

לפרטים על טיפול בבית או בקליניקה

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

 • בדוק התאמתך לטיפול

  לפניך שאלון קצר שנועד להתאים עבורך את הטיפול הנדרש בקליניקה של עמוס זיו. נשמח אם תוכל להקדיש מספר דקות למילויו.

  לאחר מילוי השאלון יישלח אליך מייל עם התשובה ונציג מקליניקת עמוס זיו ייצור עימך קשר טלפוני בתוך יום עסקים אחד.

 • שאלה מספר 1 מתוך 5

  האם אתה מרגיש הלמות לב, דופק מהיר או לא סדיר?

 • שאלה מספר 2 מתוך 5

  האם אתה סובל מקוצר נשימה, קושי בהכנסת אוויר, אי נוחות בחזה?

 • שאלה מספר 3 מתוך 5

  האם אתה מרגיש חרדה או פחד ממצבך הרפואי?

 • שאלה מספר 4 מתוך 5

  האם אתה נוטל תרופות בשל מצבך הבריאותי?

 • שאלה מספר 5 מתוך 5

  האם אתה מרגיש שאיכות חייך נפגעה והאם תרצה לשפרה?

 • לקבלת תשובה מיידית והמלצה להמשך טיפול, אנא מלא את הפרטים:

 • ניצור איתך קשר בהקדם לגבי אפשרויות שיפור מצבך

מחקר חדש: טכנולוגיה לא פולשנית לטיפול ביתי בפרפור פרוזדורים - המרכז הרפואי איכילוב וקופ"ח כללית
מחקר חדש: טכנולוגיה לא פולשנית
לטיפול ביתי בפרפור פרוזדורים –
המרכז הרפואי איכילוב וקופ"ח כללית