קרדיומיופתיה – איך לזהות, מה הם הגורמים ואיך ניתן לטפל?

סובלים מקוצר נשימה, עייפות או בצקות ברגליים? מתקשים בזמן מאמץ או סובלים מדפיקות לב? יתכן שאתם סובלים מליקוי או חולי של שריר הלב, ובלועזית קרדיומיופתיה (Cardiomyopathy). קרדיומיופתיה כוללת אוסף של מחלות שונות של שריר הלב, שקשורות בבעיה תפקודית – חשמלית או מבנית-מכנית. הרפואה הסינית מציעה למי שמאובחנים עם קרדיומיופתיה טיפול טבעי תומך ומשקם, שניתן לצד טיפול קונבנציונלי ויכול להביא לאיזון, הטבה ושיפור פעולת הלב.

מה הם הסוגים השונים של קרדיומיופתיה ?

קיימים שלושה סוגים עקריים של קרדיומיופתיה, על פי מבנה הלב (אך ייתכנו גם שילובים בין שלושת המצבים הללו):

 • קרדיומיופתיה מורחבת (Dilated Cardiomyopathy) – הסוג השכיח ביותר של קרדיומיופתיה. הפרעה זו מתפתחת לאיטה לאורך שנים, שבהן יורדת יכולת ההתכווצות של הלב. הגורמים לכך אינם ברורים באופן מוחלט, אך לעתים המחלה נגרמת עקב מיוקרדיטיס, גורמים גנטיים, מחלה מולדת, לחץ דם בלתי מאוזן, מחלה ויראלית וזיהום, מחלה אוטו-אימונית, רעלנים וצריכת אלכוהול. אצל הלוקים במחלה מופיע לב מוגדל, עם הרחבה של החדרים והעליות. המחלה יכולה להחמיר ולהתבטא בגודש ריאתי בלוויית קוצר נשימה, ובמקרים רבים עלולה להסתיים במוות. שני שליש ממקרי הקרדיומיופתיה המורחבת נגרמים בשל מחלה איסכמית (קרדיומיופתיה איסכמית), כלומר על רקע בעיה באספקת דם ללב.
 • קרדיומיופתיה היפרטרופית (ypertrophicH ardiomyopathyC)– מחלה גנטית שגורמת לפגיעה במנגנוני ההתכווצות של שריר הלב. במחלה זו קיימת פגיעה דיאסטולית, כלומר בעיה בהרפייה של שריר הלב – הלב גדל משמעותית ויכול להגיע למשקל של למעלה מקילוגרם אחד. אחד מתסמיני המחלה הוא פרפור עליות ובעיות קצב. זוהי מחלה שעלולה להביא למוות פתאומי, ועל כן נהוג להשתיל בחולים מכשיר דפיברילטור AICD.
 • קרדיומיופתיה רסטרקטיבית (estrictiveR ardiomyopathyC) – זהו המצב הנדיר מבין הקרדיומיופתיות, שבו מופיעה ירידה בגמישות של דופן הלב – דבר הגורם ליכולת מצומצמת להתמלא בדם (פגיעה דיאסטולית). מצב זה נגרם בדרך כלל בשל מחלה קודמת, שגורמת לקיבוע והפחתה בגמישות הלב.

מה הם הגורמים והסיבות לתחלואה?

קרדיומיופתיה מורחבת, שהיא הנפוצה מבין מצבי הקרדיומיופתיה, נובעת מהיחלשות של שריר הלב, בדרך כלל של הלב כולו ולא באזור מסוים.

קרדיומיופתיה איסכמית מופיעה כאשר ישנה היחלשות משמעותית ביותר של שריר הלב, על רקע של אוטם שריר הלב. אוטם שריר הלב, גם אוטם "שקט", שאינו מלווה בכאבים ובתחושה של התקף לב, הוא הגורם הנפוץ ביותר לקרדיומיופתיה שמתבטאת בפגיעה והחלשת התפקוד של שריר הלב ואי ספיקת לב.

בין הגורמים הנוספים שעלולים להוביל להתפתחות קרדיומיופתיה ניתן למנות נטייה גנטית, טיפול כימותרפי, הצטברות רעלנים בשריר הלב, מצבי דלקת או זיהום, צריכה מופרזת של אלכוהול ובעיות רפואיות נוספות כדוגמת יתר לחץ דם וסוכרת.

איך זה מרגיש ואיך זה בא לידי ביטוי?

התסמינים של קרדיומיופתיה מתבטאים באי ספיקת לב, וכוללים קוצר נשימה, עייפות רבה, בצקות ברגליים, דפיקות לב ועלפון. בשלבים מוקדמים של המחלה יתכן שלא יופיעו כלל תסמינים, ועל כן ישנה חשיבות גדולה לאבחון מוקדם, לפני הידרדרות המצב.

מהם הסיבוכים של קרדיומיופתיה?

קרדיומיופתיה היא במרבית המקרים מחלה כרונית שמתקדמת בהדרגה, ואין ממנה מרפא מוחלט. הפגיעה בשריר הלב ובתפקודו לאורך שנות המחלה עלולה לגרום לסיבוכים מסכני חיים ובהם אי ספיקת לב והפרעות קצב לב.

קרדיומיופתיה אינה מחלה אחת, אלא קבוצת מחלות, ועל כן הטיפול מותאם באופן אישי לכל מטופל

טיפול בקרדיומיופתיה

קרדיומיופתיה אינה מחלה אחת, אלא קבוצת מחלות, ועל כן הטיפול מותאם באופן אישי לכל מטופל. הטיפול כולל אבחון מקיף אצל רופא משפחה וקרדיולוג, ובהמשך ניתן לשלב טיפול ברפואה סינית אינטגרטיבית. הבדיקות כוללות  בדיקות דם ספציפיות, צילום חזה, אק"ג ובדיקת אקו-לב. בהתאם לממצאים, יתכנו בדיקות נוספות כמו צנתור, CT לב או MRI, ביופסיה לשריר הלב ועוד.

 הרפואה הסינית מציעה טיפול טבעי תומך ומשקם, שניתן לצד טיפול קונבנציונלי ויכול להביא לאיזון, הטבה ושיפור פעולת הלב

לאחר האבחון בוחנים האם קיים גורם שניתן לטיפול, כמו ליקוי במסתמי הלב, דלקת או הפרעה בזרימת הדם בעורקים הכליליים. ברוב המקרים ניתן טיפול תרופתי, שנועד לשפר את תפקוד הלב ולהקל על הסימפטומים. במקרים מסוימים, ישנה נטייה להפרעות קצב, ועל כן אחד הטיפולים בקרדיומיופתיה הוא השתלת קוצב לב, ובמקרים אחרים מבוצעים ניתוחים מורכבים יותר כגון השתלת משאבה או השתלת לב.

הרפואה האינטגרטיבית מציעה למי שחיים עם קרדיומיופתיה טיפול טבעי ויעיל, שניתן במשולב עם טיפול קונבנציונלי. הטיפול כולל דיקור סיני, טכנולוגיות אינטגרטיביות מתקדמות, צמחי מרפא, תוספי תזונה, המלצות תזונה במקרה הצורך, ואימוץ אורחות חיים משופרים ובריאים. הטיפול בקרדיומיופתיה מותאם אישית לבעיה ולגורמיה, ומסייע בשיפור איכות החיים, בהפחתה של עוצמת התסמינים ובמניעת התקדמות המחלה. הטיפול הטבעי הינו נטול תופעות לוואי, ומסייע גם בחזרה לאורח חיים תקין, הפחתת מתח ושמירה על נינוחות ורוגע, שחשובים גם הם בהתמודדות עם המחלה.

אם אובחנתם כסובלים מקרדיומיופתיה, פנו אלינו עוד היום – להתאמת טיפול, ויחד נוכל למנוע את התפתחות והידרדרות המחלה.

שתפו את העמוד בפייסבוק

לפרטים על טיפול בבית או בקליניקה

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

 • בדוק התאמתך לטיפול

  לפניך שאלון קצר שנועד להתאים עבורך את הטיפול הנדרש בקליניקה של עמוס זיו. נשמח אם תוכל להקדיש מספר דקות למילויו.

  לאחר מילוי השאלון יישלח אליך מייל עם התשובה ונציג מקליניקת עמוס זיו ייצור עימך קשר טלפוני בתוך יום עסקים אחד.

 • שאלה מספר 1 מתוך 5

  האם אתה מרגיש הלמות לב, דופק מהיר או לא סדיר?

 • שאלה מספר 2 מתוך 5

  האם אתה סובל מקוצר נשימה, קושי בהכנסת אוויר, אי נוחות בחזה?

 • שאלה מספר 3 מתוך 5

  האם אתה מרגיש חרדה או פחד ממצבך הרפואי?

 • שאלה מספר 4 מתוך 5

  האם אתה נוטל תרופות בשל מצבך הבריאותי?

 • שאלה מספר 5 מתוך 5

  האם אתה מרגיש שאיכות חייך נפגעה והאם תרצה לשפרה?

 • לקבלת תשובה מיידית והמלצה להמשך טיפול, אנא מלא את הפרטים:

 • ניצור איתך קשר בהקדם לגבי אפשרויות שיפור מצבך

מחקר חדש: טכנולוגיה לא פולשנית לטיפול ביתי בפרפור פרוזדורים - המרכז הרפואי איכילוב וקופ"ח כללית
מחקר חדש: טכנולוגיה לא פולשנית
לטיפול ביתי בפרפור פרוזדורים –
המרכז הרפואי איכילוב וקופ"ח כללית