האם תחליפי סוכר גורמים לשבץ ולהתקפי לב?

מחקר תצפיתי שפורסם בחודש בכתב בעת Stroke, העלה שוב לתודעה את הסוגיות הקיימות בנוגע לצריכת משקאות עם ממתיקים מלאכותיים. לפי המחקר, יש קשר בין הממתיקים המלאכותיים המצויים במשקאות לבין סיכון מוגבר למחלות לב, שבץ והתקפי לב.

מגזין Stroke הוא כתב עת מקצועי שמפורסם באמריקה על ידי האגודה האמריקנית לשבץ ומחלות לב. לאחרונה פרסם כתב עת זה מחקר בו תושאלו כשמונים אלף נשים על הרגלי השתייה שלהן, והאם הם כוללים משקאות עם ממתיקים מלאכותיים. גיל הנשים שנבדקו נע בין 50 ל-79. התצפית נערכה במשך שלושה חודשים ובהמשך נערך מעקב שנמשך כ- 12 שנים.

הממצאים: לצריכה יומית של שני משקאות עם ממתיקים מלאכותיים, או יותר, יש קשר לסיכון להתפתחות מחלת לב כלילית, שבץ איסכמי ותמותה כוללת, זאת בהשוואה לצריכה של משקה אחד ממותק, או פחות, בשבוע.

גם לאחר הוצאת נשים הסובלות מסוכרת או מחלת לב מחישובי התוצאות במחקר, הממצאים היו זהים.

עלתה השאלה מה קורה במצבים בהם ניתנת המלצה לחולי סוכרת, או מטופלים הנמצאים בסיכון גבוה לסוכרת ומחלות אחרות, להפחית בצריכת משקאות עתירי סוכר ומעבר למשקאות עם ממתיקים מלאכותיים במטרה להוריד את רמות הסוכר ולרדת במשקל. ההמלצה במקרה זה היתה להנחות את המטופלים לעבור למשקאות עם ממתיקים מלאכותיים לפרק זמן קצר בלבד וכפתרון זמני עד למעבר לשתיית מים או משקות אחרים שאינם מכילים סוכר ואינם מכילים ממתיקים מלאכותיים.

שורת הסיכום של המחקר היתה כי ממתיקים מלאכותיים אינם מהווים תחליף בריא למשקאות המכילים סוכר וכי מים יהיו תמיד בראש רשימת העדיפויות.

עד כמה תחליפי הסוכר מזיקים לבריאות?

המחקר שפורסם בכתב העת Stroke מצביע על קשר מובהק בין צריכת תחליפי סוכר לבין העלאת הסיכון למחלות קרדיווסקולריות. יחד עם הנאמר, אם אדם מצוי בעודף משקל ניכר, שכלשעצמו מהווה סיכון למגוון מחלות, ביניהן מחלות לב, סוכרת ואחרות, כדאי שבתור פתרון זמני ישתה משקאות דיאט, הממותקים בממתיקים מלאכותיים, על מנת להוריד בכמויות הסוכר. הדגש הוא על פתרון זמני ולא כסיגול אורח חיים חדש.

ממתיקים מלאכותיים הם נושא שנוי במחלוקת כבר זמן רב, אולם בדבר אחד יש הסכמה גורפת: הם אינם טבעיים, הם מכילים חומרי טעם שחלקם מהווים גורמי סיכון, וחלק מחברות המשקאות הידועות בעולם החליפו ממתיקים מלאכותיים כגון אספרטיים בסוכרלוז, שרמת מתיקותו היא פי 650 יותר מסוכר. אולם בעקבות כך, מדינות מסוימות, ביניהן קנדה, אסרו בשנות השבעים של המאה הקודמת את השימוש בסוכרלוז, בטענה שהוא גורם לסרטן בשלפוחית השתן, איסור שבוטל רק לפני כחמש שנים.

עניין של מינונים

אין כל ויכוח על העובדה שמים הם המשקה הבריא ביותר לגוף האדם, בכל מצב בריאותי ובכל גיל. ללא ספק במצבי בריאות קריטיים, כמו השמנה חולנית וסוכרת, אם הבחירה היא בין משקה עתיר סוכר לבין משקה הממותק בממתיק מלאכותי, עדיף יהיה לצרוך את השני, אולם לקחת בחשבון שבטווח הארוך זו עלולה להיות פצצה מתקתקת.

לסיכום: שתו מים.

הקליניקה של עמוס זיו מתמחה בטיפול ובמניעת מחלות לב, הטיפול כולל תכנית אישית , לאחר אבחון מדוקדק והבנת המצב ואורחות חיי המטופל.

רוצים לחוש הקלה ניכרת במצבכם ושיפור משמעותי באיכות החיים? רוצים ללמוד עוד על תוכנית הטיפול שתורכב לכם באופן שייטיב ויקל ועם תוצאות מוכחות? צרו עימנו קשר עוד היום ונשמח להתחיל אתכם במסע אל עבר הבריאות הטובה.

 

שתפו את העמוד בפייסבוק

  לפרטים על טיפול בבית או בקליניקה

   השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

   • בדוק התאמתך לטיפול

    לפניך שאלון קצר שנועד להתאים עבורך את הטיפול הנדרש בקליניקה של עמוס זיו. נשמח אם תוכל להקדיש מספר דקות למילויו.

    לאחר מילוי השאלון יישלח אליך מייל עם התשובה ונציג מקליניקת עמוס זיו ייצור עימך קשר טלפוני בתוך יום עסקים אחד.

   • שאלה מספר 1 מתוך 5

    האם אתה מרגיש הלמות לב, דופק מהיר או לא סדיר?

   • שאלה מספר 2 מתוך 5

    האם אתה סובל מקוצר נשימה, קושי בהכנסת אוויר, אי נוחות בחזה?

   • שאלה מספר 3 מתוך 5

    האם אתה מרגיש חרדה או פחד ממצבך הרפואי?

   • שאלה מספר 4 מתוך 5

    האם אתה נוטל תרופות בשל מצבך הבריאותי?

   • שאלה מספר 5 מתוך 5

    האם אתה מרגיש שאיכות חייך נפגעה והאם תרצה לשפרה?

   • לקבלת תשובה מיידית והמלצה להמשך טיפול, אנא מלא את הפרטים:

   • ניצור איתך קשר בהקדם לגבי אפשרויות שיפור מצבך