מה הקשר בין חיסון שפעת ואירועים לבביים?

מאמר מחקרי חדש שפורסם בכתב העת הרשמי של איגוד הלב האמריקאי (American Heart Association) בדק את ההשפעה של חיסון השפעת על ממדי התחלואה בקרב חולי לב. בהסתמך על המחקר, נמצא כי החיסון משפיע באופן חיובי ומפחית משמעותית את שיעור האירועים הלבביים ומחלות כלי דם בקרב קבוצת הסיכון.

המחקר, שפורסם לקראת בוא הסתיו וברקע מגפת הקורונה והתחלואה המשתוללת, בא במטרה להעלות את המודעות בנוגע לחיסון השפעת והגנה על הגוף והלב בקרב אוכלוסיות סיכון.

בצל אחוזי ההתחסנות הנמוכים בקרב האוכלוסייה הכוללת ולאור ממצאי המחקר החיוביים, מקווה צוות החוקרים מבית הספר לרפואה בטקסס כי הדבר יעודד קבוצות סיכון לצאת ולהתחסן.

הממצאים

ממצאי המחקר שפורסמו בכנס הוירטואלי 2020 של איגוד הלב האמריקאי כללו איסוף נתונים של למעלה מ-7 מיליון אמריקאים המשתייכים לקבוצות הסיכון. הנתונים מלמדים כי רק 168,325 מבין הנבדקים קיבלו בפועל את חיסון השפעת, כאשר אחוז המתחסנים בגילאי 50 ומעלה היה הנמוך ביותר.

עוד עולה, כי בני 50 ומעלה שקיבלו את החיסון הציגו שיעורי תחלואה נמוכים והפחתה של כ-28% בשיעור התקפי הלב, ו-73% בשיעור התמותה עקב כשל לבבי. כמו כן, נרשמה ירידה של 47% בסיכון לשבץ מוחי ו-85% בסיכון ללקות בדום לב.

עוד עולה, כי למרות הממצאים החיוביים של חיסון השפעת בהגנה על הלב ועל מערכת החיסון, מטופלים הסובלים מהשמנת יתר עדיין נוטים להתחסן פחות מבעלי משקל תקין.

החשיבות של חיסון השפעת

תוצאות המחקר מלמדות על ההשפעה החיובית של חיסון השפעת על הבריאות הכוללת של המטופלים, כמו גם על הסיכון ללקות באירועים לבביים.

עם זאת, לדברי ד"ר מנדינה, ממובילי המחקר, המודעות לחיסוני השפעת אינה גבוהה, בעיקר בקרב קבוצות חלשות שנמצאות בסיכון.

״למרות החשש של חולי לב מהחיסון עקב מצבם הבריאותי הרעוע, הממצאים מלמדים כי דווקא הם חייבים להקפיד ולהתחסן מדי שנה על מנת להגן על הגוף מפני סיבוכי השפעת והשפעותיה על מערכות הגוף.״

לסיכום

למרות החשש מיצירת עומס על הגוף של מטופלים הנמצאים בקבוצת סיכון למחלות לב, מבקשת מנדינה להעביר מסר ברור לכל הארגונים הרפואיים ובתי החולים וקוראת לכמה שיותר מהסובלים מגורמי סיכון למחלות לב להתחסן. בדבריה, היא שמה דגש על אוכלוסיות הסובלות מלחץ דם גבוה, השמנת יתר, סוכרת, קוצר נשימה וכולסטרול גבוה.

במיוחד עכשיו, כאשר רבים מתמודדים עם הלחץ הנפשי של המגפה, חשוב להקטין את הסיכון להתפתחות מחלות לב ואירועים מסכני חיים באמצעות חיסון השפעת.

הקליניקה של עמוס זיו מתמחה במתן טיפולים אישיים למניעת מחלות לב. לאחר אבחון מדוקדק, מותאמת תכנית טיפולים טבעית בשילוב המלצות לשינוי אורחות חיים ותזונה. הטיפול נמצא יעיל בהפחתת התסמינים, הפחתת גורמי סיכון לבביים, שיפור התפקוד היומיומי ומניעת תופעות כרוניות.

שתפו את העמוד בפייסבוק

  לפרטים על טיפול בבית או בקליניקה

   השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

   • בדוק התאמתך לטיפול

    לפניך שאלון קצר שנועד להתאים עבורך את הטיפול הנדרש בקליניקה של עמוס זיו. נשמח אם תוכל להקדיש מספר דקות למילויו.

    לאחר מילוי השאלון יישלח אליך מייל עם התשובה ונציג מקליניקת עמוס זיו ייצור עימך קשר טלפוני בתוך יום עסקים אחד.

   • שאלה מספר 1 מתוך 5

    האם אתה מרגיש הלמות לב, דופק מהיר או לא סדיר?

   • שאלה מספר 2 מתוך 5

    האם אתה סובל מקוצר נשימה, קושי בהכנסת אוויר, אי נוחות בחזה?

   • שאלה מספר 3 מתוך 5

    האם אתה מרגיש חרדה או פחד ממצבך הרפואי?

   • שאלה מספר 4 מתוך 5

    האם אתה נוטל תרופות בשל מצבך הבריאותי?

   • שאלה מספר 5 מתוך 5

    האם אתה מרגיש שאיכות חייך נפגעה והאם תרצה לשפרה?

   • לקבלת תשובה מיידית והמלצה להמשך טיפול, אנא מלא את הפרטים:

   • ניצור איתך קשר בהקדם לגבי אפשרויות שיפור מצבך