התקף לב, אירוע לבבי ואוטם שריר הלב

חוויתם אירוע לבבי? עברתם התקף לב בגיל צעיר או מבוגר, או התקף לב שקט? למעלה מ-10,000 איש בישראל עוברים מדי שנה התקף לב. במהלך החודש הראשון לאירוע הלב סיכויי התמותה מוערכים ב כ 30% . הרפואה הסינית יכולה לסייע במניעת המחלה, בשיפור תהליכי הבראה ובשיקום לב לאחר התקף לב. הטיפול הסיני המשולב יעיל במיוחד למניעה שניונית, כלומר במניעת אירוע לבבי נוסף לאחר התקף לב ראשון.

מה מתרחש במהלך התקף לב?

התקף לב, קרוי בשפה המקצועית "אוטם שריר הלב", הוא חלק ממחלת לב איסכמית, שבה מתרחשת הפרעה באספקת הדם ללב. ההפרעה מביאה למוות של תאי שריר הלב באזור הפגוע.

בכל מצב שנחשד כהתקף לב יש לפנות בדחיפות לאבחון וטיפול רפואי

התקף לב מתרחש ברוב המקרים בשל חסימה באחד העורקים הכליליים – העורקים המזרימים דם ללב. החסימה מתפתחת בשל רובד טרשתי בלתי יציב, שנפרץ באופן פתאומי וגורם להיווצרות קריש דם. קריש הדם מצר את העורק ומונע זרימת דם. החסימה גורמת לאיסכמיה (הפרעה או הגבלה של זרימת דם) ברקמת שריר הלב, ואם אינה מטופלת בדחיפות, עלול להיווצר נזק משמעותי בדמות אוטם בשריר הלב.

איך זה מרגיש? תסמינים של התקף לב

הסימפטומים הנפוצים ביותר של התקף לב כוללים כאב חד ופתאומי בבית החזה, עם השפעה והשלכה לכיוון הזרוע השמאלית, או לכיוון הלסת והצוואר, וכן – בחילה, הקאה, קוצר נשימה חריף, דפיקות לב מואצות, הזעה מרובה וחרדה עזה. קיים הבדל מסוים בין תסמינים שמופיעים אצל גברים לבין תסמינים של התקף לב בקרב נשים. אצל נשים אופייניים יותר סימפטומים של קוצר נשימה, עייפות גדולה, כאב פתאומי בשכמות, חולשה ובעיות עיכול.

התקף לב שקט הוא מצב שכיח יחסית, שבו מתרחש אירוע לבבי ללא כאב בחזה וללא תסמינים אופייניים נוספים.

אנשים שעברו התקף לב נמצאים בסיכון מוגבר לאירוע חוזר

הטיפול הסיני המשולב יעיל במיוחד במניעת אירוע לבבי נוסף

 

מהם הגורמים הרפואיים להתקף לב?

ישנן מספר סיבות רפואיות להתפתחות של אירועי לב:

 • טרשת עורקים – ברוב מוחלט של המקרים מתרחש התקף לב על רקע מחלת לב כלילית – הצטברות של רובד טרשתי בעורק או במספר עורקים המובילים דם אל הלב. הרובד הטרשתי יוצר בהדרגה הפרעות בזרימת הדם ללב. טרשת העורקים יכולה להתפתח לאורך שנים, ללא תסמינים בולטים. בסופו של דבר עלול חלק מהרובד המצטבר להתנתק וליצור קריש דם, שנסחף, חוסם את זרימת הדם בעורק, ומוביל לאירוע לב. קריש שחוסם את זרימת הדם למוח עלול לגרום לשבץ מוחי.
 • אוטם משני – סיבה נוספת אך שכיחה פחות להתקפי לב – אוטם שריר הלב משני הוא מצב שבו ישנה אספקה פחותה ובלתי מספקת של דם ללב. הסיבות לכך יכולות להיות ספאזם (התכווצות) של עורק כלילי, אנמיה, הפרעות בלחץ הדם, הפרעת קצב לב, זיהומים או הפרעה בפעילות בלוטת המגן.
 • התקף לב במהלך או אחרי צנתור לב – מתרחש בשל חסימה של עורק או היווצרות קריש דם.
 • התקף לב בשל הפרעת קצב חמורה וקטלנית, שנוצרה בעקבות התקף לב קודם.
 • התקף לב במהלך ניתוח או אחרי ניתוח – בזמן ניתוחי לב וניתוחים שונים אחרים ישנה ירידת לחץ דם ולעתים קיימות הפרעות בזרימת הדם ללב, על רקע של טרשת עורקים.

התקף לב החיים אחרי, מניעה ושיקום

אל מרפאתנו מגיעים מטופלים רבים לאחר התקף לב, לשם הליך טיפולי של שיקום לב ולשם מניעה של התקף לב נוסף. הרפואה הסינית המסורתית מטפלת ביעילות בשיקום לב – לאחר אירוע לבבי או התערבות רפואית קרדיאלית – צנתור לב, ניתוח מעקפים או השתלת תותבים. הטיפול הסיני מתאים כטיפול משלים ומקביל לטיפול רפואי קונבנציונלי, ומחזק את תהליך השיקום וההחלמה. הטיפול הסיני יעיל מאד גם במניעה ובהפחתה משמעותית של גורמי הסיכון הרפואיים למחלות לב וכלי דם: לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה, הפרעות קצב, אי ספיקת לב ומתח נפשי.

הטיפול הסיני יעיל מאד במניעה ובהפחתה של גורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם

הטיפול הסיני שנועד למניעה ולשיקום לב, לאחר אירוע לבבי כולל שילוב של דיקור סיני, טכנולוגיות אינטגרטיביות מתקדמות, צמחי מרפא ושמירה על תזונה ואורחות חיים שתומכים בשיקום ובהבראת הלב והגוף כולו. הדיקור הסיני מעורר פעילות עצבית שתורמת לשיפור זרימת הדם, הרחבת כלי דם והגמשתם, וויסות קצב הלב, הפחתת כאבים והפגת מתחים. צמחי המרפא הסיניים נרקחים במיוחד עבור כל מטופל, והם בעלי השפעה שמחזקת את פעולת שריר הלב, מרחיבה כלי דם ומשפרת את זרימת הדם, מפחיתה שומנים בדם ולחץ דם גבוה ועוד. המלצות התזונה ואורחות החיים מותאמות באופן אישי לכל מטופל, וכוללות גם התיחסות לפעילות גופנית, הפחתת לחץ ומתח נפשי, טיפול בעודף משקל, כולסטרול ושומנים בדם ועוד.

התקף לב הוא אירוע משנה חיים, שמסיט את תשומת הלב מן היומיום והשגרה אל תהליכי השיקום וההבראה. חוויתם התקף לב? פנו אלינו להתאמת טיפול יעיל, משמעותי ומיטיב שיסייע בשיקום ובמניעת ההתקף הבא.

 

 

שתפו את העמוד בפייסבוק

לפרטים על טיפול בבית או בקליניקה

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

 • בדוק התאמתך לטיפול

  לפניך שאלון קצר שנועד להתאים עבורך את הטיפול הנדרש בקליניקה של עמוס זיו. נשמח אם תוכל להקדיש מספר דקות למילויו.

  לאחר מילוי השאלון יישלח אליך מייל עם התשובה ונציג מקליניקת עמוס זיו ייצור עימך קשר טלפוני בתוך יום עסקים אחד.

 • שאלה מספר 1 מתוך 5

  האם אתה מרגיש הלמות לב, דופק מהיר או לא סדיר?

 • שאלה מספר 2 מתוך 5

  האם אתה סובל מקוצר נשימה, קושי בהכנסת אוויר, אי נוחות בחזה?

 • שאלה מספר 3 מתוך 5

  האם אתה מרגיש חרדה או פחד ממצבך הרפואי?

 • שאלה מספר 4 מתוך 5

  האם אתה נוטל תרופות בשל מצבך הבריאותי?

 • שאלה מספר 5 מתוך 5

  האם אתה מרגיש שאיכות חייך נפגעה והאם תרצה לשפרה?

 • לקבלת תשובה מיידית והמלצה להמשך טיפול, אנא מלא את הפרטים:

 • ניצור איתך קשר בהקדם לגבי אפשרויות שיפור מצבך

מחקר חדש: טכנולוגיה לא פולשנית לטיפול ביתי בפרפור פרוזדורים - המרכז הרפואי איכילוב וקופ"ח כללית
מחקר חדש: טכנולוגיה לא פולשנית
לטיפול ביתי בפרפור פרוזדורים –
המרכז הרפואי איכילוב וקופ"ח כללית