דום נשימה בשינה ומחלות לב וכלי דם

סובלים מנחירות בשנת הלילה? חשים עייפות ותשישות לאורך היום ובשעות העירות? יתכן שאתם לוקים בהפרעה הקרויה "דום נשימה בשינה". תסמונת דום נשימה בשינה (Sleep Apnea) היא הפרעת שינה ממנה סובלים כ-5% מהאוכלוסיה. דום נשימה בשינה מהווה גורם סיכון למחלות לב וכלי דם – שבץ מוחי, לחץ דם גבוה, השמנה, קושי באיזון רמות סוכר ואף סוכרת.

ההפרעה מלווה פעמים רבות בנחירות, מתבטאת בהפסקות נשימה או ירידה בקצב הנשימות בעת השינה, וגורמת לירידה באיכות השינה, יקיצות מרובות, עייפות וישנוניות במהלך שעות העירות. הרפואה הסינית מציעה לסובלים מדום נשימה בשינה טיפול טבעי יעיל, שמביא להקלה משמעותית בסימפטומים, משפר את איכות השינה ומפחית את הסיכונים הכרוכים בהפרעה.

מהו דום נשימה בשינה?

ההפרעה של דום נשימה בשינה נחלקת לשני סוגים עיקריים: השכיח ביניהם הוא – דום נשימה חסימתי, והשכיח פחות – דום נשימה מרכזי.

דום נשימה חסימתי – נגרם בשל חסימה של מעבר האוויר בשעת השינה, כאשר בסיס הלשון והחך הרך רפויים וצונחים. החסימה של מעבר האוויר מובילה להפסקה בת מספר שניות עד שתי דקות בנשימה ולירידה ברמת החמצן בדם. בעקבות כך, חלה יקיצה קצרה, לשם פתיחת מעבר האוויר וחידוש הנשימה, שמלווה בדרך כלל בנחירה. דום נשימה תכוף מוביל ליקיצות רבות, אף שלעיתים לא מודעות, שפוגעות באיכות וברצף השינה וגורם לעייפות ותחושת ישנוניות במהלך היום. הפרעה של דום נשימה חסימתי עלולה לגרום לעשרות מצבי דום נשימה בשינה בשעה.

דום נשימה מרכזי – סוג נדיר של דום נשימה בשינה, שנגרם בשל פגיעה מוחית ו/או ליקוי במרכז הנשימה במוח, שאינו מפעיל את שרירי הנשימה.

איך תזהו שאתם סובלים מדום נשימה בשינה?

נחירות ליליות הן אחד הסימנים המובהקים לדום נשימה בשינה. תופעות נוספות שכרוכות בהפרעה הן תחושת יובש בפה, יקיצות מרובות לצד קשיי התעוררות בבוקר, תשישות וישנוניות במהלך שעות היום. לעתים מופיעים רק חלק מן התסמינים, ובמקרים רבים האדם אינו מודע להפסקות הנשימה של עצמו, ומסתייע בעדות של מי שישן לצדו.

דום נשימה בשינה קשור להשמנת יתר – אחד משלושה אנשים עם השמנת יתר סובלים מדום נשימה בשינה. בנוסף, בשל השינה הלקויה חילוף החומרים נפגע, תופעה הגורמת לקושי בירידה במשקל ואף להשמנה. השכיחות של דום נשימה בשינה גבוהה יותר בקרב גברים מאשר אצל נשים.

 האם זה מסוכן? דום נשימה בשינה מהווה גורם סיכון למחלות לב וכלי דם ומחלות נוספות. אבחנה של דום נשימה בשינה מגבירה את הסיכון ליתר לחץ דם, הפרעות קצב לב, דום לב ומחלות לב נוספות, סוכרת, הפרעות ריכוז ודכאון. כמו כן, נמצא כי ההפרעה מגדילה את הסיכוי למעורבות בתאונת דרכים ובתאונות עבודה. מסיבה זו, אבחון של דום נשימה בשינה נחשב כנכות, ועלול להביא לשלילת רשיון נהיגה.

איך ניתן לטפל?

הטיפול המקובל בדום נשימה בשינה כרוך בשימוש בהתקן שדוחס אוויר לחלל הפה בזמן השינה בלילה ומצריך שימוש במסכה המכסה את הפה או את האף. מטופלים רבים מדווחים על חוסר נוחות ורבים אף מפסיקים שימוש במכשיר לאחר מספר חודשים.  קיימים גם אמצעים נוספים שבאמצעותם ניתן להרחיב באופן מכני את מעבר האוויר בשעת השינה. השימוש במכשירים ובהתקנים הללו מחייב עקביות ויוצר תלות, אינו פותר את הבעיה מבחינה פיזיולוגית, ולעתים אינו נוח למשתמשים.

הטיפול הראשוני המוצע לסובלים מדום נשימה חסימתי שמלווה בעודף משקל הוא טיפול מניעתי – שכרוך בהפחתת משקל. הירידה במשקל מרחיבה את מעבר האוויר מאחורי הלשון ומביאה לשיפור משמעותי עד כדי פתרון הבעיה.

טיפול טבעי בדום נשימה

הרפואה הסינית מציעה למי שסובלים מדום נשימה בשינה טיפול אינגרטיבי יעיל שמשפר משמעותית את המצב ומפחית את הסיכונים הבריאותיים הכרוכים בו. הטיפול כולל דיקור סיני, שימוש בצמחי מרפא, המלצות תזונה ואורח חיים .

 • דיקור סיני כחלק מהטיפול במחלות לב

  דום נשימה בשינה מחריף יתר גירוי עצבי שמהווה גורם סיכון לסיבוכי המחלה. הדיקור הסיני – מפחית ומאזן את הגירוי עצבי, תורם לחיזוק שרירי הנשימה ומפחית הסיכון להתפתחות , יתר לחץ דם, מחלות לב ושאר הסיבוכים.

 • צמחי מרפא בקליניקה למחלות לב

  צמחי המרפא, המלצות התזונה ואורחות החיים – מותאמים באורח אישי לכל מטופל ומסייעים בהקלת התסמינים ובהפחתת משקל. הייעוץ והטיפול מקלים בשמירה על אורחות חיים שתומכים בהבראה.

אם אובחנתם כסובלים מדום נשימה בשינה, נחירות, הפסקות קצרות בנשימה בזמן השינה, מתקשים בשימוש במכשיר ה CPAP או שאתם סובלים מן הסימפטומים הנלווים וחוששים מן הסיכונים הכרוכים במצב – פנו עוד היום לקליניקה של עמוס זיו – לטיפול טבעי יעיל, שיכול להביא להקלה משמעותית במצבכם, להפחית סיכונים בריאותיים ולשפר את איכות השינה ואיכות החיים שלכם ושל הסובבים אתכם.

שתפו את העמוד בפייסבוק

לפרטים על טיפול בבית או בקליניקה

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

 • בדוק התאמתך לטיפול

  לפניך שאלון קצר שנועד להתאים עבורך את הטיפול הנדרש בקליניקה של עמוס זיו. נשמח אם תוכל להקדיש מספר דקות למילויו.

  לאחר מילוי השאלון יישלח אליך מייל עם התשובה ונציג מקליניקת עמוס זיו ייצור עימך קשר טלפוני בתוך יום עסקים אחד.

 • שאלה מספר 1 מתוך 5

  האם אתה מרגיש הלמות לב, דופק מהיר או לא סדיר?

 • שאלה מספר 2 מתוך 5

  האם אתה סובל מקוצר נשימה, קושי בהכנסת אוויר, אי נוחות בחזה?

 • שאלה מספר 3 מתוך 5

  האם אתה מרגיש חרדה או פחד ממצבך הרפואי?

 • שאלה מספר 4 מתוך 5

  האם אתה נוטל תרופות בשל מצבך הבריאותי?

 • שאלה מספר 5 מתוך 5

  האם אתה מרגיש שאיכות חייך נפגעה והאם תרצה לשפרה?

 • לקבלת תשובה מיידית והמלצה להמשך טיפול, אנא מלא את הפרטים:

 • ניצור איתך קשר בהקדם לגבי אפשרויות שיפור מצבך

מחקר חדש: טכנולוגיה לא פולשנית לטיפול ביתי בפרפור פרוזדורים - המרכז הרפואי איכילוב וקופ"ח כללית
מחקר חדש: טכנולוגיה לא פולשנית
לטיפול ביתי בפרפור פרוזדורים –
המרכז הרפואי איכילוב וקופ"ח כללית